سلام خدا جونم

محصول جدید

50 قلم

300,000 ریال بدون مالیات

کتاب سلام خدا جونم کتابی دیگر، از نوشته‌های ارزشمند خانم فاطمه مسعودی است. در این کتاب نیز خانم مسعودی از نامه‌نویسی و جذابیت این موضوع برای طرح داستان خود استفاده کرده است. این بار کودکی با نام فاطمه که در آستانه سن تکلیف است، برای خدا نامه می‌نویسد. البته فاطمه خود از چرایی نامه نویسی‌اش خبر ندارد و این کار را به خاطر اینکه مادرش از او خواسته انجام می‌دهد. در طی این نامه‌ها خواننده با فاطمه همراه می‌شود و از اینکه فاطمه داستان، به راحتی با خداوند حرف می‌زند، مشکلات و دغدغه هایش را با پروردگارش مطرح می‌کند، تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

سلام خدا جونم، آمادگی ورود دختران به مرحله تکلیف

در نامه‌های این کتاب، لطافت، ظرافت و حساسیت‌های یک دختر بچه ۹ ساله مطرح شده است. نویسنده، با در نظر گرفتن همه روحیات حساس دخترانه، مسائل مربوط به سن تکلیف را با زبانی شیرین و دوستانه بازگو کرده است. خانم مسعودی، مسئله حجاب و نماز خواندن را که اکثر دختران بعد از سن تکلیف از چرایی و فلسفه آن کمتر اطلاع دارند و این وظایف را تنها به عنوان تکلیفی که باید انجام شود، می‌شناسند، توضیح می‌دهد.

نویسنده از حساسیت‌های کودکانه دختران، در این سنین باخبر است. سن تکلیف و حجاب که باعث ایجاد تغییر و تحولی در ظاهر و به تبع آن رفتار کودک می‌شود، معمولا با قضاوت هم سن و سالان همراه است. ترس از تغییر و قضاوت دیگران، می‌تواند در ذهن کودکان به مسئله‌ای بغرنج تبدیل شود.

خانم فاطمه مسعودی با تمثیل‌های کودکانه و شیرین این موضوع‌ها را در ذهن کودک حل می‌کند و به او شهامت این را می‌دهد که در مواقعی متفاوت بودن، نه تنها زشت و ناپسند نیست، بلکه اگر ناشی از انتخابی آگاهانه باشد باعث سربلندی و تمایز مثبت از دیگر همسالان می‌شود.

یکی از مواردی که شاید در بین والدین کمتر رواج داشته باشد، نگاه کردن به سن تکلیف دینی کودکان به عنوان یک روز تاریخی در سرنوشت کودک می‌باشد. جدا از جشن‌های مرسوم مدارس، که به صورت عمومی برگزار می‌شوند، خانواده‌ها می‌توانند آن را به صورت اختصاصی و مانند جشن روز تولد، جشن بگیرند.

مراسم و به خصوص جشنی که کودک در آن به دیگر اعضای خانواده، فامیل و دوستان؛ مسئولیت‌ها و تکلیف جدید خود را اعلام کند، در آمادگی و اشتیاق وی برای تغییر بسیار تأثیرگذار است.

مادر فاطمه از چهل روز قبل، فاطمه را با زیرکی در جریان مسئولیت‌های جدیدش قرار می‌دهد. مادر در این داستان یکی از نقش‌های اصلی را برای الگو گرفتن دخترش دارد. مادر مسئول و آگاه داستان به خوبی این نقش را برای همه مادرانی که دختری در سن فاطمه داشته و نسبت به آگاهی و تربیت کودک‌شان دغدغه دارند به تصویر می‌کشد.

مادر فاطمه مسئولیت‌های جدید دخترش را با چاشنی جشن، هدیه و تشویق‌های معنوی دیگر به نرمی و شیرینی در دل و ذهن او پایه‌ریزی می‌کند.

نویسنده کتاب، ملکه‌های زمینی خداوند، یعنی دختران و اهمیت و جایگاهی که این موجودات در عالم دارند را به خانواده‌ها یادآوری می‌کند. اهمیت و احترام به دختران در خانواده نقش مهمی در پایه‌ریزی یک جامعه سالم دارد. در این کتاب خانم فاطمه مسعودی به زیرکی حساسیت احترام به دختران و نقش این موضوع را در داشتن خانواده و جامعه آرام و سالم یادآور می‌شود.

کتاب سلام خدا جونم! یک کتاب مفید برای خانواده‌های دخترداری است که به سلامت معنوی و روحی فرزند خود اهمیت می‌دهند. علاوه بر این، کتاب می‌تواند از سوی معلمان، مربیان پرورشی مدارس و مساجد که یکی از مسئولان در زمینه آمادگی و پرورش کودکان برای جامعه آینده ایران هستند، مورد استفاده قرار بگیرد.

کتاب «سلام خدا جون» نوشته خانم فاطمه مسعودی و با تصویرگری خانم طاهره رضایی از سوی نشر کتابک قم برای گروه سنی ب و ج (کل سال‌های دبستان) انتشار یافته است.

نویسندهفاطمه مسعودی
تصویرگرطاهره رضایی
گرافیستمحمد غروی اصل
قطعرقعی
مناسب برایگروه سنی ( ب) و ( ج)
نوع کاغذتحریر
نوع جلدشومیز
چاپافست

بالا