ابر و من و مامان

محصول جدید

خوش بینی

20 قلم

140,000 ریال بدون مالیات

کتاب ابر و من و مامان کتابی در ژانر تخیلی است که برای گروه سنی (ب)، که کودکان ۷ تا ۹ سال را شامل می‌شود، مناسب می‌باشد. این کتاب برای تقویت اعتمادبه‌نفس و مهارت‌های خواندن کودکانی که در سال‌های اول دبستان هستند و می‌توانند متن‌های ساده و جملات کوتاه را درک کنند، بسیار مفید است. حروفچینی فانتزی و استفاده از رنگ‌های مختلف در نوشتار کلمات، از جمله عوامل تأثیرگذاری است که به تمرکز و علاقمندی کودک برای خواندن کتاب و افزایش تمرکز وی در حین مطالعه منجر می‌شود. همچنین تعداد جملات این کتاب به صورتی است که کودکان این گروه سنی که در مهارت‌های خواندن تازه کار هستند از خواندن آن خسته نشوند و با حس خوب تمام کردن یک کتاب آشنا شوند. این مسأله به نوبه خود در افزایش علاقه کودک به کتابخوانی موثر است.

ابر و من و مامان کتابی برای افزایش اعتمادبه‌نفس و خلاقیت کودک

کتاب به قلم آقای غلامرضا حیدری ابهری نوشته شده و نویسنده در انتهای کتاب اشاره نموده که آن را با توجه به تجربیات کودکی خود نوشته است. در جای جای ابر و من و مامان، احساسات عمیق و زنده کودکان به خوبی قابل لمس می‌باشد. کتاب ابر و من و مامان از انتشارات نشر کتابک قم بوده و در سال ۱۳۹۸ به چاپ رسیده است.

از نکات برجسته ابر و من و مامان، که کتاب را برای والدین هم به اثری مفید تبدیل کرده است، آموزش نحوه ارتباط‌گیری والدین با کودک است. ارتباط کودک کتاب با مادر خود شبیه دو دوست هم سن و سال است. امروزه با پیچیده‌تر شدن روابط و مشغله‌های والدین، گذراندن اوقات باکیفیت با کودک از اهمیت زیادی برخوردار است.

کتاب ابر و من و مامان برای بزرگسالان علاوه بر این که از لحاظ نوستالژی جذاب می‌باشد، باعث ارتباط با بخش کودک درون هم می‌شود. نویسنده کتاب، حجت الاسلام حیدری ابهری در خلال این که داستانی زیبا برای کودکان به رشته تحریر درآورده است، نکات فرزندپروری و ارتباطی با کودکان را نیز مدنظر داشته است. شادابی و زنده شدن حس‌های زیبای کودکی، بعد از خواندن آن، از ارمغان‌هایی است که با تهیه کردن و خواندن ابر و من و مامان به خودتان می‌توانید بدهید.

این کتاب در گروه کتاب‌های تخیلی دسته‌بندی می‌شود. تخیل به این صورت تعریف می‌شود: «آفرینش و تصویرسازی چیزهایی که از دنیای واقعیت فراتر هستند». کودک با خواندن آن علاوه بر اینکه خود به تصویرسازی ذهنی روی می‌آورد، بلکه لحن ساده و دلنشین کتاب و گفتگوهای شیرین مادر و پسر، او را به بازی‌هایی که امروزه در سایه رسانه‌ها و بازی‌های کامپیوتری به فراموشی سپرده شده است، علاقه‌مند می‌کند.

کتاب‌های فانتزی و تخیلی موجب بارور شدن قدرت تخیل در کودکان می‌شود. این دسته از کتاب‌ها علاوه بر جذابیتی که برای کودکان دارند، به رشد خلاقیت، قوه تخیل، قدرت حل مسئله و افزایش اعتمادبه‌نفس آن‌ها کمک شایانی می‌کنند.

تخیل کودک در هنگام شنیدن قصه فعال شده و امکان تصویرسازی را برای وی فراهم می‌کند. در صورتی که با تماشای تلویزیون، تصاویر مستقیما وارد مغز می‌شوند و مغز قدرت تصویرسازی خود را از دست می‌دهد. کودک با شنیدن قصه، صحنه‌ها و شخصیت‌های داستان را در ذهن خود خلق می‌کند. افزایش توانایی تصویرسازی خلاق، بر رشد اجتماعی و شناختی کودکان تاثیر مثبتی دارد.

همچنین کودکانی که این قوه در آن‌ها بیشتر فعال شده است، درهمدلی با کودکان دیگر تواناتر هستند. این که کودک به جای تماشای تلویزیون و فیلم‌های تخیلی به خواندن کتاب بپردازد، اهمیت ویژه‌ای در رشد تخیل او دارد. تلویزیون برخلاف کتاب، قدرت تخیل کودک را تحلیل می‌برد. به عبارتی هر چه کودک بیشتر تلویزیون ببیند، نسبت به کودکانی که کتاب می‌خوانند یا فعالیت و بازی‌های دیگری را انجام می‌دهند، قوه تخیل کمتری خواهد داشت.

در تماشای تلویزیون حجم زیادی از اطلاعات به یکباره و بدون اینکه تلاش خاصی برای ادراک اطلاعات انجام شود، وارد مغز کودک می‌شود. ولی در کتابخوانی، کودک از حواس شنوایی و بینایی خود برای دیدن تصاویر کتاب به صورت جداگانه استفاده و با قدرت تخیل بین این دو حس ارتباط برقرار می‌کند.

بررسی تصویرسازی کتاب

تصویرسازی این کتاب کیفیت مناسبی دارد. استفاده از رنگ‌های شاد و کودکانه یکی از مزایای تصویرگری ابر و من و مامان است، که خواندن کتاب را به تجربه‌ای شیرین برای کودک تبدیل می‌کند. علاوه بر این، رنگ‌ها به باروری بیشتر قدرت تخیل نیز کمک می‌کنند. شخصیت‌های کتاب با قیافه کارتونی و بامزه برای کودکان چهره‌های آشنا محسوب می‌شوند و کتاب را از حالت خشک و جدی بودن خارج می‌کنند. این مزیت منجر هم ذات پنداری کودک با شخصیت‌ها می‌شود که تاثیرپذیری و ارتباط وی با داستان را راحت‌تر می‌کند.

نویسنده ابر و من و مامان، حجت الاسلام حیدری ابهری به یک نکته ظریف اشاره کرده است که در شکل‌گیری جهان‌بینی کودک اثرگذار است. کودک ابتدا ابرها را به شکل پدیده‌های ناراحت کننده می‌بیند و مادرش همان ابرها را به صورت‌های شاد و خنده دار. کودک وقتی به همان ابرها نگاه می‌کند، می‌تواند مثل مادرش ببیند. در آخر بازی می‌گوید آسمان تو، از آسمان من قشنگ‌تر است.

یادآوری این نکته مهم که برای هر چیزی، ممکن است چندین دیدگاه وجود داشته باشد و بهتر آن که دیدگاهی زیبا نسبت به مسائل اطرافمان داشته باشیم، موجب شکل‌گیری جهان‌بینی زیباتری در کودک می‌گردد. این دیدگاه به قدرت درک و فهم کودک برای رویارویی با مسائل زندگی، منجر می‌شود.

 

نویسندهغلامرضا حیدری ابهری
تصویرگرمهدی صادقی
گرافیستمحی الدین میرزایی
قطعوزیری
مناسب برایگروه سنی (ب)
نوع کاغذتحریر
نوع جلدشومیز
چاپافست

بالا